بسم الله الرحمن الرحیم


آموزش و آشنایی با نرم افزار FFmpeg – قسمت اول - معرفی
با سلام و احترام خدمت بازدیدکنندگان عزیز
FFmpeg logo

FFmpeg
بدون شک یکی از پرکاربرد ترین نرم افزارهای مالتی مدیا که بخواهید ازش استفاده کنید FFmpeg است. امکانات این نرم افزار متن باز انقدر وسیع و به روز است که برای نام بردن تمامی آنها فقط باید به سایت این نرم افزار لینک داد.
فقط بطور خلاصه، با این نرم افزار متن باز و رایگان می توانید طیف وسیعی از فایل های ورودی مالتی مدیا (ویدئویی، صوتی، زیرنویس، عکس و غیره) را بخوانید، به طیف وسیعی از فرمت های مالتی مدیا تبدیل (همان encode) کنید. طیف وسیعی از فرمت های فایل های ملتی مدیا (Container Format) را Mux و Demux کنید. به طیف وسیعی از فیلتر های صوتی و تصویری دسترسی دسترسی پیدا کنید و غیره. یکی دیگر از دلایل دوست داشتنی بودن آن این است که برنامه نویسانش خیلی از فیلترها و کدک هایی را که از لحاظ لایسنس با آن همخوانی دارند را برای قرار گیری در آن پورت می کنند. مثلا همین dynamic audio normalizer که در مثال Pipe کردن در این پست مشاهده کردیم در برج 8 امسال (2015) برای قرارگیری در FFmpeg پورت شد و بعنوان یکی از فیلتر های صوتی FFmpeg با نام dynaudnorm به راحتی قابل فراخوانی و استفاده هست.

مسلما امکان آموزش این نرم افزار توسط یک شخص وجود ندارد و فقط می شه به Syntax آن اشاره نمود و به برخی از مثال های آموزشی کاربردی تر آن اشاره ای زد تا در صورت مراجعه کاربر به Documentation نرم افزار، فراگیری قابلیت های دیگر آن آسان تر باشد. پس هدف اصلی از این سری آموزشی که در چند پست ارائه می شود ارائه یک آموزش فارسی مختصر و مفید اما "بروز" هست. چون تعدادی از سوئیچ های FFmpeg (و خیلی از نرم افزارهای کنسولی بزرگ دیگر مثل کامپایلرها وغیره) در مرور زمان و ورژن های جدید deprecateیا منسوخ می شن و این یک روند طبیعی هست چون برنامه نویسانشان برایش جایگزین بهتر و منطقی تری در نظر می گیرند یا هر دلیل دیگر. و دلیل این که از کلمات انگلیسی نام ها در متن استفاده شده (و به فارسی نوشته نشدند) این هست که مخاطب بتواند بعد از خواندن متن، در documentation خود FFmpeg به راحتی مباحث را پیدا کند بجای اینکه به فکر این باشد که این کلمه به انگلیسی چطوری نوشته میشه.

پیش نیاز این آموزش (برای عزیزانی که از کار با نرم افزارهای کنسولی در ویندوز اطلاعات کاملی ندارند)، سری آموزشی " آموزش خلاصه از طریقه استفاده مستقیم از نرم افزارهای کنسولی ویدئو و صوت در ویندوز " می باشد.

در حال حاضر بیلد های بروز FFmpeg برای سیستم عامل ویندوز توسط سایت zeranoe ارائه می شوند (static build رادانلود نمایید). اما اگر یک روزی این سایت ارائه بیلد را متوقف کرد احتمالا در سایت خود FFmpeg در صفحه دانلود به سایت دیگری اشاره خواهد نمود.
در حال حاضر لیست امکانات اضافه شده در نسخه های جدیدش را می توانید در این صفحه مشاهده نمایید و لیست جزئیات تمام تغییرات را در صفحه کامیت های GitHub آن. شکل سینتکس دستورات FFmpeg به قرار زیر است: usage: ffmpeg [options] [[infile options] -i infile]... {[outfile options] outfile}...

--پایان قسمت اول - مشاهده قسمت دوم